Expo 58

Jarní zastavení v pavilonu EXPO 58 na Letné

Jarní předaukční výstava v pavilonu EXPO 58 potěší každého uměnímilovného návštěvníka. Najdeme na ni mnoho krásných a raritních děl. Od Věry Janouškové, jejíž ateliér byl nedávno otevřen veřejnosti na Smíchově, zaujme kovová plastika "Dvě postavy" (1976). Návštěvníkům Národní galerie nebude neznámý obraz Maurice de Vlamincka "Ulice" (1925), který patřil dlouhá léta k součástím stálé expozice, byl však zrestituován a nyní bude dražen. Pozoruhodnou historii má i obraz "Polperro" (1939) od Oskara Kokoschky, který vznikl v rybářské vesnici v Anglii. Byl totiž osobním darem umělce československému prezidentovi Edvardu Benešovi a později byl součástí sbírky oscarového herce Petera Ustinova. Raný obraz Zdeňka Sýkory "Krajina z Loun" (1953) dokládá zájem o kolorit, který později umělec originálně rozvinul ve svých slavných liniových obrazech.

Absolutním mistrovským dílem výstavy a zlatým hřebem aukce je však obraz "Početí" (1930) Františka Kupky, který pochází z takzvaného "mašinistického" období umělce. Jedná se o jakési antropomorfické pojetí strojního mechanizmu, které v sochařské poloze nacházíme u Oto Gutfreunda a Ladislava Zívra. Umělci si v době moderny kladli otázku po mechanizaci našeho života. Vztah stroje a techniky je ostatně stále aktuálním tématem, byť v naší digitální době již můžeme považovat polidštění strojů v Kupkově obrazu za roztomilou archeologii moderny. Pěkným Kupkovým dílem na výstavě je i "Abstraktní kompozice" (Trégastel), která přímo souvisí s obrazem "Stvoření (Tvoření)" z let 1911 - 1920 z pražské Národní galerie.
Pozoruhodným dílem Antonína Pelce je "Liftboy v červeném" (1945), který připomene i díla pařížské školy, zejména Chaima Soutina. Ačkoliv obraz vznikl Americe, v New Yorku, působí jako citace Soutinovy malby "Le Groom" (1925), který se dnes nachází v Centre Pompidou v Paříži. Duchovně laděnou polohu českého výtvarného umění představují díla Josefa Šímy či Václava Boštíka.
Za zmínku rozhodně stojí i obraz "Bubliny" Jiřího Georga Dokoupila z roku 2015, s jehož tvorbou se milovníci kultury mohli seznámit v rámci letošního festivalu Smetanova Litomyšl. V neposlední řadě je třeba zmínit i díla koloristy a bývalého rektora Akademie výtvarných umění, malíře Jiřího Sopka.

Po návštěvě výstavy doporučuji dát si dobrý dort v kavárně přiléhající k výstavní síni. Je z ní panoramatický výhled přes celou Prahu od Žižkova přes Vinohrady, Nové a Staré Město až na Malou Stranu.