Edvard Munch
Norský génius Munch vystavuje v Paříži
Pařížské Musée d'Orsay připravilo ve spolupráci s Muzeem Edvarda Muncha v Oslu retrospektivu slavného norského expresionisty.
Dekadentní a pochmurná témata Munchových obrazů přesto svítí svým osobitým koloritem. V sumárních tvarech vystihují psychologicky pronikavě lidskou melancholii, psychická traumata, úrazy a šoky.
K zájmu o lidskou psychologii se však malíř dopracoval postupně. Nejprve se do Paříže vypravil za obrazy naturalistů, kteří v té době Nory fascinovaly. Seznámil se rovněž se zářivou barevností impresionistických obrazů.
Munch si ale již ve své době kladl vyšší požadavky na umění než jednoduchou nápodobu skutečnosti. Chtěl Umění, které by se rodilo přímo z emocí lidských srdcí.
První vzdělání Munchovi poskytla po předčasné smrti jeho matky teta. Až poté se zapsal ke studiu na umělecké škole v Kristiánii (nynějším Oslu). V roce 1885 pobýval poprvé díky stipendiu v Paříži. Naučil se rychle a svobodně pracovat s barvami i štětcem.
Ve stejné době se však odvrátil od malby krajin a jako model mu začínají sloužit bohémové sdružující se okolo spisovatele Hanse Jaegera a také vlastní sestry, Inger a Laura.
Velký úspěch sklidil Munch výstavou souboru obrazů "Vlys života" v Berlíně v roce 1902. Jedná se o jakýsi souhrn Munchových motivů - tématu narození, lásky, stárnutí a smrti. Báseň o životě a smrti či jakási balada v převratném malířském rukopise i barevnosti.
Sám malíř o "Vlysu života" napsal: "Cítil jsem tuto fresku jako báseň o životě, lásce a smrti." (Vlys života, 1919)
Dalším typickým cyklem obrazů jsou ženy s rozevlátými vlasy, které obklopují muže. Použití tohoto motivu je však rovněž silně symbolické, vlasy mají vyjadřovat citové a duševní intimní spojení mezi osobami.
Munch se často inspiroval Ibsenovými dramaty, což je ve výstavě rovněž připomenuto. V závěrečných částech výstavy jsou obrazy spojené s introspekcí malíře samotného prostřednictvím autoportrétů. Munch se dokonce léčil s duševním onemocněním v psychiatrické léčebně.
"Nemoc, šílenství a smrt byli černí andělé, kteří se skláněli nad moji kolébkou", napsal malíř sám o sobě v nedatovaném deníku.
Výstava "Edvard Munch. Báseň o životě, o lásce a o smrti" je k vidění v Musée d'Orsay od 20. září do 22. ledna 2023, na adrese 1, rue de la Légion d'Honneur 75007 Paris (Francie), každý den mimo pondělí od 9,30 h do 18,00 hodin. Ve čtvrtek otevřeno až do 21,45 hodin.