Poslední možnost vidět retrospektivu Sophie Taeuber-Arp v New Yorku

25.01.2022
Po hostování v Londýně a Basileji mají nyní možnost výstavu Sophie Taeuber-Arp vidět i návštěvníci slavného Museum of Modern Art v New Yorku.

Sophie Taeuber-Arp byla švýcarská designérka, interiérová architekta, sochařka a malířka, choť slavnějšího Jeana Arpa. Talent manželek slavných umělců se však často vyrovná jejich životním partnerům, jak v poslední době objevují současné výstavy a dějiny umění čím dále tím více.

Některá díla Sophie Taeuber-Arp připomínají abstrakce suprematismu, zejména díla Kazimíra Maleviče nebo abstrakce Pietra Mondriana. Když se Sophie Taeuber-Arp zapojila do hnutí Dadaismu, které kritizovalo buržoazní kulturu, obohatila ho svým duchem radostných a pestrých abstrakcí. V této době také vytvořila své slavné dadistické „Hlavy Dada“. Na sklonku války, roku 1918, podepsala také curyšský Dadaistický manifest. Ve své francouzské periodě se umělkyně pohybovala mezi Štrasburkem a Paříží, zajímavostí je, že se stýkala s holandským umělcem Theo van Doesburgem, jenž byl v té době také ve styku s Františkem Kupkou. V umělecké kolonii v Meudonu u Paříže si pár Arpových navrhl a postavil vlastní vilu, která se dodnes zachovala a stojí vedle vily Theo van Doesburga, se kterým se Sophie Taeuber-Arp podílela na výzdobě neoplastické kavárny „Caffé L´Aubette“ ve Štrasburku. Taeuber-Arp ve své tvorbě usilovala o vytvoření Gesamtkunstwerku, její abstrakce má východisko v návrzích užitého umění. Jak ukazuje současná výstava v New Yorku, dodnes si umění Sophie Taeuber-Arp zachovalo svoji svěžest a atraktivitu a stalo se součástí kánonu evropských dějin umění 20. století.